Помощна информация

Информация за контакт

д-р . инж . Йордан Йорданов,


мобилен телефон  0887 53 60 19 от 7 до 13  часа и от 15 до 21 часа  / ако не отговоря веднага звънете през 60 минути или пишете на е-майл /,


aquapumpbg@gmail.com,


стационарен телефон  052 75 41 57   от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа


скайп : jordanov13579


Монтаж на помпи за отпадни и дренажни води - изисквания

             

               Изграждането на помпена станция за отпадни води се извършва при наличие на проект или разрешително за присъединяване към съществуваща канализационна система , експлоатирана от съответното В и К дружество според                                                                                                   

                                                                          НАРЕДБА № 4

от 17.06.2005 г. за проектиране ,изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации .

 

           ВНИМАНИЕ ! Настоящите изисквания и инструкции  да се използват само ако не противоречат на проекта и инструкциите на проектанта и фирмата производител на помпите или ако няма такива инструкции !               

 

         I . Изисквания към строителната част

 

        1. Размерите на шахтите за монтиране на помпите за отпадни води да бъдат по-големи от регламентираните от производителя за съответните помпи . Ако няма дадени от фирмата - производител минималните размери на шахтата да бъдат по - големи от :

         - 600мм Х 600мм Х 600мм за помпи с изход до 2" .

         - 900мм Х 900мм Х900 мм за помпи с изход  до 3 "

        2 . Шахтите да имат капаци , които да се заключват за да не се допусне попадане на животни и неинструктирани хора .

        3 . При използване на помпи без режещ нож входните тръби в шахтата да бъдат доведени в близост до люка за да има възможност за монтиране на кошница от неръждаема  мрежа за събиране на едри и текстилни материали , които могат да се натрупат на работното колело и да блокират работата на помпата .

        4 . Шахтите да не допускат замръзване на монтираните съоръжения .

        5 . Люкът на шахта , с размери  значително по-големи от препоръчаните минимални регламентирани от фирмата производител, да се  разполага в непоследствено близост до страничната стена до суха шахта , в която се монтират възвратна клапа , кран и табло за управление .

        6 . При отпадни води съдържащи масла , мазнини и твърди инертни материали преди шахтата да се монтира Маслокалоуловител . 

 

         ВНИМАНИЕ ! Липсата на Маслокалоуловител може да доведе до запушване на тръбите след помпата - особено от палмово масло от фритюрници .

 

        II . Изисквания към помпите и монтажа им

 

       1 . Дебитът на избраната помпа трябва да бъде по-голям от този при залпово изпускане на отпадни води при върхово часово натоварване и да  гарантира самопочистване на тръбите .

 

        ВНИМАНИЕ ! За гарантиране на самопочистване на тръбите скоростта на водата да е по-голяма от 1m/s .     

 

       2 . Диаметърът на тръбите да бъде по-голям или равен на диаметъра на изхода на помпата .

      ВНИМАНИЕ ! При използване на тръби с диаметър по-малък от диаметъра на изхода на помпата  има голяма опасност от запушване на тръбата и блокиране на работата на помпата .

      Не се допуска използване на пожарникарски маркучи поради опасност от запушване при работа и залепване след използване при автоматична работа на помпите  . По изключение се допуска само за аварийни случаи за еднократно ползване при непрекъсното присъствие на оператор , който да следи непрекъснато протичане на течността и спиране на помпата при запушване на маркуча - след използване маркуча да се измие с чиста гореща вода . .

       3 . Типът на помпата да съответства на вероятните размери на твърдите частици .     

       4 . На изхода на тръбната система от шахтата на удобно за ремонт  място  ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се монтират откъм помпата  възвратен клапан за отпадни води и кран сферичен или шибърен  откъм външната изходна тръба, които да не допускат връщане на вода в шахтата , често включване на помпата и попадане на външни отпадни води към шахтата при липса на аварийно електрозахранване на помпите . Кранът при възможност да бъде с изпразнител откъм възвратната клапа и на отвора срещу изпразнителя да се монтира манометър с максимално налягане до 4 бара за контрол на работата на помпата - при изключена помпа се затваря  крана , отваря се изпразнителя , изчаква се налягането да спадне до нула ,включва се помпата и се измерва налягането при отворен изпразнител . Ако няма  кран с изпразнител е желателно между крана и възвратната клапа да се монтира тройник на който да се монтира изпразнителен сферичен кран с изпразнител откъм тройника - на отвора срещу изпразнителя се монтира манометър .

 

       ВНИМАНИЕ !  ВНИМАНИЕ ! Не се допуска възвратната клапа да се монтира непосредствено на изхода на помпата .

 

      ВНИМАНИЕ ! При малко разстояние от помпата до възвратната клапа и  крана   е възможно при ремонтни работи , когато тръбопроводът е пълен , при монтиране на помпата и включването и в помпата да се получи" въздушна възглавница"  /въздушен звънец  / и помпата да се върти , а да не създава налягане и да не изхвърля вода . Мощността и токът на  на двигателя на помпата в този случай са по-малки от номиналните . В този случай затворете плътно крана и отворете изпразнителя за да може въздухът да се изтласка от помпата и тя да се напълни с вода . Ако кранът няма изпразител и има монтиран тройник с изпразнителен сферичен кран се налага затваряне на основния кран и отваряне на изпразнителния сферичен кран . Ако няма такава възможност се налага демонтиране капачката на възвратната клапа за да се изпусне течността между основния кран и възвратната клапа за да се изпусне част от въздуха в помпата и тя да се напълни с вода .

 

       ВНИМАНИЕ ! Препоръчва се използване на сферични възвратни клапи от PVC или от чугун.

 

       ВНИМАНИЕ ! При изпускане на дренажни води към терен помпата може да се монтира без възвратна клапа ,ако обемът на дренажната шахта е по- голям от обема на водата в тръбопровода за да не се допусне при изключване на помпата върнатата вода да предизвика ново включване на помпата и преминаване в непрекъснат цикъл на включване и изключване на помпата .При дълъг напорен тръбопровод със значителна денивелация е възможно след изключване помпата да премине в турбинен режим с посока на въртене обратна на нормалната от връщащата се вода от тръбопровода в шахтата .При повишаване на нивото на водата в шахтата над нивото на включване и подаване на напрежение при работа на помпата в турбинен режим :

       - при еднофазни кондензаторни двигатели след включването двигателят продължава да се върти в посока обратна на нормалната и не изхвърля вода като токът на двигателя е близък до номиналния и термичната защита е възможно да не изключи двигателя.Може да се получи препълване на шахтата или изгаряне на двигателя.

       - при трифазни двигатели включването на двигателя при работа на помпата в турбинен режим е еквивалентно на реверс на двигателя при което се наблюдава голям пик на тока  / по - голям от пика при включване /  и пик на момента  / по- голям от максималния / при което е възможно задействане на токовата защита и скъсване на куплунга между помпата и двигателя .След преминаване на преходния процес , ако не задейства защитата , помпата се развърта в правилна посока .

        Аналогични процеси се наблюдават и при повреда на възвратната клапа .

 

       6 . Свързването на помпата към вътрешна канализация да става сифонно / отгоре надолу / в горната част на хоризонтална тръба или към вертикален клон така , че да не се допусне връщане на външни отпадни води , ако няма електрозахранване .

        Допуска се връзката на ПЕ тръба от помпата към PVC канализационна тръба да става с ПЕ водовземна скоба , ако отворът на тръбата под скобата е равен или по-голям от отвора на тръбата . Желателно е PVC тръбата да е дебелостенна .

       7 . При монтиране на помпи към обекти с наличие на масла и пясък преди събирателната шахта да се монтират ЗАДЪЛЖИТЕЛНО маслокалоуловители / ресторанти , автомивки , автосервизи и  др /.

       8 . При монтажа да се осигури свободно движение и сигурно включване и изключване на механичния нивоизключвател , който да не опира в стените на шахтата .

       9Долното ниво на течността , определено от механичния нивоизключвател  , задължително да бъде по - високо от най-горната част на помпата за да се гарантира добро охлаждане на двигателя от течността - помпата винаги да бъде изцяло потопена в течността .

        10 . При преминаване на ПЕ тръба  под  път да се защити от смачкване като се прекара през дебелостенна стоманена тръба , която да излиза от пътя на повече от 50 см .

 

       III . Изисквания към електрозахранването

 

       1 . Електрозахранването на потопяеми помпи монтирани в достъпни за хора и животни шахти ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се извършва през защитен прекъсвач ( дефектнотокова защита ) с остатъчен ток  0,030 А.

        2 . Двигателят на помпата да бъде защитен от претоварване с моторен прекъсвач , който се настройва на номиналния ток  или с автоматичен прекъсвач / автоматичен предпазител / клас С , номиналният ток на който е от 100 % до 110% от номиналния ток на двигателя на помпата .

        3 . Трифазните помпи да бъдат защитени от несиметрия , промяна на фазовата поредност и отпадане на фаза с подходящо реле .

        4 . Да се предвиди светлинна или звукова сигнализация за препълване на шахтата при повреда или блокиране на помпата .        

        . За аварийни дренажни помпи монтирани в дренажни шахти на помещения с монтирани хидрофорни системи на всеки 6 месеца да се извършва проверка на изправността на помпата като шахтата се напълва с вода до  задействане на помпата 3 пъти подред .

        6 . При монтаж на нивоизклювателите долното ниво  / нивото на изключване / да се фиксира над нивото на помпата за да се гарантира добро охлаждане на двигателя от отпадната вода в резервора - при изключване двигателят изцяло или поне отчасти да бъде потопен .

         7 . При електрозахранване от електроагрегат мощността на електроагрегата да бъде 3 пъти по-голяма от обявената в каталога на помпата механична мощност Р. 

 

         ВНИМАНИЕ ! Забранява се проверката  на действието на механичния нивоизключвател  да се извършва  чрез повдигането му с ръка или други предмети и приспособления .    

 

     
        За консултации и оферти КОНТАКТИ .

       

      

 
Начало Запитване Услуги Помощ Информация Контакти Условия за ползване
© Copyright 2024 AquaPump.net. All rights reserved!