д-р . инж . Йордан Йорданов,
мобилен телефон 0887 53 60 19 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа / ако не отговоря веднага звънете през 60 минути или пишете на е-майл /,
стационарен телефон 052 75 41 57 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа
скайп : jordanov13579
I . Извадки от Закон за водите :
чл.43 ал 2.Физическите лица - собственици или ползватели на недвижим имот, разположен в границите на населените места и селищните образувания, имат право на безвъзмездно водовземане до 10 куб.м на денонощие за собствени потребности от намиращите се в него повърхностни и подземни води, както и в случаите на ползване на индивидуални системи за отопление и/или охлаждане с обща инсталирана мощност до 50 kW, използващи като първичен енергиен източник енергията на сухите зони в земните недра и на подземните води с температура до 20 °С, с изключение на минералните води.
чл.44.(4) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Изграждането на кладенец за индивидуално безплатно водовземане на подземни води става, без да е необходимо разрешително, но след като собственикът уведоми директора на съответната басейнова дирекция.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Когато имотът попада в границите на санитарно-охранителните зони на водовземните съоръжения за минерални води, както и в райони с ликвидиран геотехнологичен добив на уран, се изисква разрешително за хидрогеоложко проучване, за изграждане на водовземно съоръжение за подземни води и за водовземане по реда на този закон.
II . Изисквания към кладенеца
1. При изграждането на кладенеца в частта му намираща се във водоносния слой зад пръстените или
блокчетата да се насипе промита речна баластра за образуване на филтър .
Не се допуска насипване на чакъл , особено ако е от меки варовикови породи.
2 . В кладенеца да се монтират стъпала до дъното за лесно почистване .
Стъпалата да са здраво фиксирани към стените на кладенеца . Минимален диаметър на стоманата за стъпалата е 16 mm .
3 . При стари кладенци без стъпала се допуска използване на подвижни стълби .
Стълбите да се закачат една за друга като последната достига до дъното.
4 . В горната част на кладенеца да се изпълни насип от глина и около кладенеца да има циментова плоча с арматура , с наклон от кладенеца към терена за да не се допусне попадане на дъждовна вода в кладенеца .
5 . Фугите между пръстените или бетоновите блокчета над нивото на водата да се измажат с циментова замазка , за да не се допуска падане на пясък .
При кладенци близо до пътища , където при преминаване на тежки превозни средства от фугите пада значително количество пясък , измазването е задължително .
6 . Кладенецът да има капак , който да се заключва .
Капакът да не пропуска дъждовна вода , прах и предмети , който могат да замърсят кладенеца .
7. В кладенеца на нивото на терена да се монтира допълнителен термоизолационен капак , който да ограничи появата на конденз през лятото и замръзване през зимата .
8 . За предпазване на потопяемите помпи и датчиците на ниво от повреди при експлоатацията на кладенците не се допуска използването на кладенците като средство за изстудяване на напитки и ваденето на вода с кофа .
9 . За монтаж на помпи и хидрофори да се изработи Машинно до кладенец или Машинно над шахтов кладенец .
За повече информация и консултации кликнете на КОНТАКТИ.