д-р . инж . Йордан Йорданов,
мобилен телефон 0887 53 60 19 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа / ако не отговоря веднага звънете през 60 минути или пишете на е-майл /,
стационарен телефон 052 75 41 57 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа
скайп : jordanov13579
Регулаторът на налягане само ограничава налягането в частта от водопровода след него , но не може да го повиши .
Регулирането на горната граница на налягането се извършва чрез натягане или разхлабване на пружина . За да се извърши настройката е необходимо на регулатора да се монтира манометър с горна граница на измерваното налягане по-висока от границата на регулираното налягане - 6 bar . При някои от моделите регулатори манометърът е монтиран при производството на регулатора . При регулатори на които няма място за монтиране на манометър , такъв може да се монтира след него на отвора срещу изпразнителя на кран с изпразнител като изпразнителя е откъм регулатора .
Настройката на налягането на регулатора на налягане да се извършва според предписанията на фирмата - производител .
Ако няма предписана от завода - производител , настройката може да се извърши в следната последователност :
а / Отначало се настройва налягането на 1 bar при наличие на високо налягане на входа при отворен кран след регулатора .
б / Затваря се крана след регулатора . Да се знае , че при намаляване на дебита в клона след регулатора на налягане и особено при напълно спиране на дебита налягането след регулатора се повишава - разликата между налягането при "нулев дебит" и отворени кранове може да достигне до 1,5 bar .
в / Отчита се повишението на налягането при напълно затворен кран след регулатора , освобождава се контрагайката и се изменя натягането на пружината с което нараства налягането на манометъра . При достигане на исканата граница на настройка на горната граница на налягането се отваря леко крана след регулатора и се отчита налягането след регулатора и отново се затваря крана . Ако налягането е равно на допустимата горна граница се затяга контрагайката .
ПРИЛОЖЕНИЕ :
І . Използване на регулатор на налягане като ограничител на налягането в участъци от водопроводната мрежа с налягане над 6 bar .
При високи сгради без зонирано по етажите водоподаване за да се гарантира достатъчно налягане на най-горните етажи се налага на първите няколко етажа да се монтират регулатори на налягане , които да го ограничат до 6 bar . При по-високи налягания се нарушава работата на част от домакинските уреди и възниква опасност от повреда на някои от тях . Особено голяма опасност има при използване на меки връзки към бойлери и смесителни батерии . В този случай настройката на регулатора се проверява да отговаря на две условия :
1. При затворени кранове налягането да не надвишава 6 bar .
2. При напълно отворени всички кранове налягането да не е по-малко от 2,5 bar .
Аналогичен е случаят при свързване на сградните инсталации към напорни магистрали , които пълнят резервоари .
ІІ . Използване на регулатор на налягане за съгласуване на хидравличните параметри на поливна система .
При автоматизираните поливни системи при които напояваното поле се разделя на няколко кръга при неправилно проектиране и изграждане хидравличните параметри на отделните кръгове се различават значително при което част от кръговете са с дебит значително надхвърлящ проектния или не могат да осигурят нормална работа на съответния клон - особено при капково напояване .
За съгласуване на работата на отделните клонове с водопроводната мрежа се налага на клоновете с повишено налягане да се монтират регулатори на налягане .
ВНИМАНИЕ ! Регулаторът на налягане може само да ограничи налягането , но не може да го увеличи .
а / Особености при използване на регулатор на налягане при хидрофорни уредби с механичен пресостат .
При използването на хидрофорни уредби управлявани с механичен пресостат налягането на включване на пресостата трябва да е по-високо от минимално допустимото налягане на клона с най-високо работно налягане . Регулаторът на налягане не може да повиши долната граница на налягането .
б / Особености при използване на регулатори на налягане при хидрофорни уредби управлявани от електронни пресостати .
- при захранване на поливни системи налягането на включване на електронния пресостат трябва да се регулира да бъде по-голямо от налягането на задействане на пръскачките на поливната система . В противен случай е възможно съответния кръг да не може да се задейства .
ВНИМАНИЕ ! При неправилно оразмерен голям дебит на някой от клоновете и при недостатъчни дебит и налягане на помпата регулаторът на налягане не може да помогне - налага се смяна на помпата с такава с по-голям дебит или подмяна на пръскачките на съответния кръг с такива с по-малък дебит .
- при системите за повишаване на налягането на последния етаж с директно водочерпене от сградната инсталация са възможни значителни колебания на налягането на входа на съответния апартамент , особено при неправилно оразмерени вертикални участъци от сградната инсталация . При тези хидрофорни уредби сумата от максималното налягане на входа плюс максималното налягане на помпата трябва да е по-малка от работното налягане на помпата - в противен случай се наблюдава теч от челното уплътнение .
В този случай на входа на помпата се монтира регулатор на налягане , който да ограничи налягането при "НУЛЕВ ДЕБИТ ".
За консултации и оферта на подходящ регулатор - КОНТАКТИ .