д-р . инж . Йордан Йорданов,
мобилен телефон 0887 53 60 19 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа / ако не отговоря веднага звънете през 60 минути или пишете на е-майл /,
стационарен телефон 052 75 41 57 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа
скайп : jordanov13579
Битовите сондажи в много случаи са с дебит по-малък от дебита на един консуматор / 700 литра на час / при което не се препоръчва директно водоснабдяване , а се налага използване на междинен резервоар за акумулиране на достатъчни водни количества . Минималният обем на междинния резервоар се избира от следните съображения :
а/ за сгради с ежедневно използване обемът на резервоара да може да събира нощното количество вода , което може да даде сондажа ,
б/ за сгради използвани само в почивни дни обемът на резервоара да позволява задоволяване на нуждите за дните на експлоатация , включително и за поливане .
За такива сондажи се препоръчва използване на сондажни помпи с гранично малък дебит и напор , който позволява пълнене на резервоара при спадане на нивото на водата до нивото на монтиране на помпата . За да не допусне засмукване на въздух е желателно да спре работата на помпата при спадане на нивото на водата и да се включва при събиране на вода в количество достатъчно за намаляване на броя на циклите на работа - пълнене под 20 за да не се допусне прегряване на двигателя на помпата .
1. Използване на Табла с монтирани или вградени РЕЛЕТА НИВО с три сигнални електрода . Основните проблеми при експлоатацията на тези релета са свързани с повреди поради недостатъчна влагозащитеност и лош контакт на електродите към сигналния кабел и повреди при липса на гръмозащита на обекта .
2 . Друга възможност за реализиране на пълнене на резервоар с циклично включване на помпата е използване на електромеханични часовникови релета с помощта на които се задава цикъл на работа - пауза при който интервалът на работа е по- малък от времето за изпомпване на събраната вода , а интервалът на пауза е достатъчен за натрупване на достатъчно вода за да се получат по-малко от 20 цикъла в час . Недостатък на използването на часовниковите релета е трудна настройка на цикъла работа - пълнене , особено при сезонно изменение на дебита на сондажа и опасност от получаване на работа " НА СУХО " за част от работния интервал . За да не се допусне такъв режим са налага работния интервал да се определи през най-сухия период . През другите сезони дебита на сондажа се използва неефективно .
Основното предимство на използването на часовникови релета е ниската цена и високата надеждност .
Основните недостатъци са ниската ефективност на използване на дебита на сондажа и опасността от работа " НА СУХО ".
ВНИМАНИЕ ! За защита от работа " НА СУХО " с използване на часовникови релета се препоръчва използване на защита от празен ход по нисък фактор на мощността /косинус Фи /.
3 . Ограничаване на дебита на помпата до по-нисък от дебита на сондажа с ограничителен кран . Допуска се само при помпи с гранично малък дебит при дебит на сондажа по-голям от 15 % от максималния дебит на помпата за да се гарантира достатъчно охлаждане на двигателя . При по-малък дебит има опасност от прегряване на двигателя поради малка скорост на охлаждащата вода около двигателя .
4.Използване на Електронна защита СПИН при дебити под 100 литра на час.Тази защита изключвяа при такъв дебит и включва отново след 1 час.
Позволява максимално използване на дебита на сондажа.
5 . Комбиниране на някои от горепосочените начини за повишаване на надежността на помпата.
За допълнителна информации - Контакти .