д-р . инж . Йордан Йорданов,
мобилен телефон 0887 53 60 19 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа / ако не отговоря веднага звънете през 60 минути или пишете на е-майл /,
стационарен телефон 052 75 41 57 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа
скайп : jordanov13579
Посочените по- долу изисквания да се спазват само , ако не противоречат на действащите в момента строителни нормативни актове като само ги допълват за повишаване на надеждността на хидрофорните системи .
I .Температурата в помещението не трябва да спада под нулата през зимата при отсъствие на електрозахранване и допълнително отопление.
За гарантиране на това изискване е желателно помещението да бъде изцяло вкопано под земята .
ВНИМАНИЕ ! Не се допуска вкопаване на помещения за монтаж на хидрофорни системи на терени с възможно сезонно наводняване и плитки подпочвени води .
ІІ . Капаците на помещението да са на повече от 5 см. над нивото на терена , да не пропускат проникване на дъждовна вода , да имат термоизолация и да се заключват .
Желателно е заключването да се осигурява със секретни болтове , тъй като използването на катинари е неефективно .
Капакът на помещението да бъде в непосредствена близост до електрическото табло в помещението и да позволява изключване на електрозахранването при отваряне на капака без да се влиза в помещението за да се гарантира електробезопасност .
Капаците на помещението за монтаж на хидрофори и бетоновия резервоар да са в непосредствена близост за да е възможно обслужване на плувак-вентила , нивоизключвателите и смукателната тръба без да се налага влизане в резервоара .
ІІІ . Стените и таванът на помещението да имат хидроизолация .
ІV . Таванът , капакът на шахтата и частта от помещението над терена с височина до 20 см , да имат термоизолация : - шприцвана полиуретанова с дебелина по-голяма от 3 см ,
- фибран или еквивалент с микропори с дебелина по-голяма от 4 см ,
- стиропор или еквивалент с дебелина по-голяма от 6 см ,
- землено насипна термоизолация с дебелина по-голяма от 50см , оформена подходящо , например тип алпинеум .
Термоизолацията да бъде над 40 см вкопана в терена.
V . Подът на помещението от бетон със замазки с наклон към сифон или шахта за дренажна помпа с размери според изиксванията на фирмата производител на дренажната помпа ,но не по- малки от 45 х 45 х 45 см .
ВНИМАНИЕ! При монтиране на пластмасови резервоари в сутерени и мази на вече изградени сгради натоварването на пода от тежестта на резервоарите да се съгласува с конструктора на сградата.При необходимост да се усили конструкцията на пода и се предвиди хидроизолация като помещението трябва да отговаря на изискванията за мокри помещения /бани /.
VІ . Сифонът да има пропускателна възможност по- голяма от дебита на пълнещата тръба / плувак-вентила / и да бъде изведен с тръба над терена или през възвратна клапа към съществуваща канализация .
При отвеждане към съществуваща канализация да се предвиди светлинна или звукова сигнализация за авария .
VІІ . В арматурата на пода да се заложи заварена за арматурата поцинкована стоманена лента с напречно сечение не по - малко от 40х3 мм с дължина не по-малко от 150 см единият край на която да завършва с отвор Ф8 мм и да се показва над нивото на пода близо до стената и дренажната шахта на 30 до 50 см за монтиране на повторно заземление .
Допуска се за повторен заземител да се използва заварена за арматурата арматурна стомана при диаметър по-голям от 10 мм - в този случай на края на стърчащата до стената арматура се заварява поцинкована планка с отвор Ф8 мм и размери не по малки от 3х40 х200 мм.
VІІІ . Дренажната помпа да има дебит по-голям от дебита на пълнещата тръба / плувак-вентила / и да има видим изход над терена защитен от влизане на насекоми и гризачи .
ВНИМАНИЕ ! Дренажната помпа е за аварийно изхвърляне на води при повреда на някое от съоръженията на хидрофорната система и при промиване на самопочистващите филтри .
Не се допуска дренажната помпа да се предвижда за изхвърляне на непрекъснато постъпващи в помещението подпочвени води , тъй като при прекъсване на електрозахранването или авария на дренажната помпа помещението и хидрофорната система ще бъдат наводнени .
ІХ . По направления на тръбите и кабелите в бетона да се заложат PVC тръби ф110 на дълбочина не по-малко от 60 см.
След монтиране на кабелите и тръбите светлото сечение да се замонолити с лесно отстранима замазка , позволяваща ремонт на тръбите и кабелите .
Х . Да се предвиди вентилация на помещението за отвеждане на отделената от помпения агрегат топлина .
ВНИМАНИЕ ! При работа на помпата около 30% от входящата електроенергия се преобразува в топлина ,която загрява въздуха в помещението и повишава температурата му .За повечето помпени агрегати допустимата максимална температура на охлаждащия въздух е 400 С .
Х I. Електрозахранването на помещението да отговаря на изискванията за Електробезопасност .
ВНИМАНИЕ ! При хидрофори на кооперации да се монтира отделен електромер за определяне заплащането на електроенергията .
XII. В покрива на шахтата над отвора на сондажа / кладенеца / да се предвиди отвор или люк за монтаж на съответната помпа .
ВНИМАНИЕ ! При изграждането на резервоари да се спазват изискванията по т.I ,т.II ,т. III ,т.IV и т.XII.
XIII.Височината на помещението ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да бъде над 180 см. , а е ЖЕЛАТЕЛНО да бъде над 210 см. за да е възможно обслуждане на хидрофорната система.
Вижте повече в :"Машинно до шахтов кладенец";"Машинно и резервоар от бетон"; :"Машинно над шахтов кладенец" ;"Машинно над резервоар от пластмаса"; "Машинно над сондаж"; "Машинно помещение за монтаж на пластмасов резервоар и хидрофор";"Машинно помещение до сондаж" "Машинно помещение до кладенец"
ВНИМАНИЕ ! Настоящите препоръки само допълват :
1. Наредба №4 от 17.06.2005 г. за проектиране ,изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации .
2.Наредба №2 от 22 март 2005 г. за проектиране , изграждане и експлоатация на водоснабдителни системи- Дв.бр.34 от 19 април 2005 г., ДВ.бр.96 от 7 декември 2010 г. ,ДВ.бр.45 юни 2016 г.
3.Правилник за правилна и безопасна експлоатация и поддържане на съоръженията от хидромелиоративната структура - ДВ.бр.97 от2.11.2004 г.
4.Наредба №9 от 23 септември 2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при експлоатация и поддържане на водоснабдителни и канализационни системи - ДВ. бр.93 от 19 октомври 2004 г.
5.Инструкция за безопасна работа в ограничени / затворени / пространства -zbut.eu
За повече информация и консултации кликнете на КОНТАКТИ.