д-р . инж . Йордан Йорданов,
мобилен телефон 0887 53 60 19 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа / ако не отговоря веднага звънете през 60 минути или пишете на е-майл /,
стационарен телефон 052 75 41 57 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа
скайп : jordanov13579
I . Извадки от Закон за водите :
чл.43 ал 2.Физическите лица - собственици или ползватели на недвижим имот, разположен в границите на населените места и селищните образувания, имат право на безвъзмездно водовземане до 10 куб.м на денонощие за собствени потребности от намиращите се в него повърхностни и подземни води, както и в случаите на ползване на индивидуални системи за отопление и/или охлаждане с обща инсталирана мощност до 50 kW, използващи като първичен енергиен източник енергията на сухите зони в земните недра и на подземните води с температура до 20 °С, с изключение на минералните води.
чл.44.(4) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Изграждането на кладенец за индивидуално безплатно водовземане на подземни води става, без да е необходимо разрешително, но след като собственикът уведоми директора на съответната басейнова дирекция.
ІI . Кладенци
Препоръчват се при водоносни слоеве с дълбочина до 10 метра и сравнително малък дебит когато има възможност за лесно изкопаване и получаване на значителен воден обем .
IІ .1. При изграждането на кладенеца в частта му намираща се във водоносния слой да се насипе промита речна баластра за образуване на филтър . Не се допуска насипване на чакъл , особено ако е от меки варовикови породи .
IІ . 2 . В кладенеца да се монтират стъпала до дъното за лесно почистване . Стъпалата да са здраво фиксирани към стените на кладенеца . Минимален диаметър на стоманата за стъпалата 16 mm .
IІ . 3 . При стари кладенци без стъпала се допуска използване на подвижни стълби от стомана , които да се закачат една за друга като последната достига до дъното .
IІ . 4 . В горната част на кладенеца да се изпълни насип от глина и около кладенеца да има циментова плоча с арматура , с наклон от кладенеца към терена за да не се допусне попадане на дъждовна вода в кладенеца . При монтиране на хидрофор към изграден кладенец до кладенеца да се изгради Машинно до кладенец . За намаляване на надземната част на съоръженията се препоръчва при изграждането кладенеца да завършва с Машинно над шахтов кладенец .При малки дебити на кладенеца се допуска до кладенеца да се изработи Минишахта за монтаж на хидрофорна уредба с дебит до 3 m3/h като стена на шахтата е част от стената на кладенеца .
IІ . 5 . Фугите между пръстените или бетоновите блокчета над нивото на водата да се измажат с циментова замазка , за да не се допуска падане на пясък . При кладенци близо до пътища , където при преминаване на тежки превозни средства има значителни вибрации , се препоръчва цялостно измазване на кладенеца с циментова замазка .
IІ . 6 . Кладенецът да има капак , който да се заключва . Капакът да не пропуска дъждовна вода , прах и предмети , който могат да замърсят водата .
IІ . 7. При монтиране на самозасмукващи помпи в кладенеца , на нивото на терена да се монтира допълнителен термоизолационен капак , който да ограничи появата на конденз през лятото и замръзване през зимата .
III . Сондажи
Препоръчват се при дълбочина на водоносния слой над 10 метра и при твърди породи при които не е възможно ръчно изкопаване на шахтови кладенци.
Запознайте се с Изисквания към СОНДАЖИТЕ .
Вижте "Хидрофорна уредба за водоснабдяване на ранчо от сондаж с ограничен дебит".
ІV . Резервоари
IV . 1 . Резервоари от бетон
Изпълняват се при значителен обем над 10 m3 при възможност за използване на необходимата механизация .
Запознайте се с Машинно и резервоар от бетон .
IV . 2 . Резервоари от пластмаси
Препоръчват се при малки обеми и предвидени в сградата помещения за монтиране или в Машинно за резервоар от пластмаса .
Запознайте се с Резервоари .
V . Директно водочерпене от уличния водопровод
Нормативната уредба на проектирането на хидрофорни системи с директно захранване от водопровода е регламентирана в
Наредба № 4 от 17 юни 2005 г.
за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации
ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО Обн. ДВ. бр.53 от 28 Юни 2005г., попр. ДВ. бр.56 от 8 Юли 2005г
Чл. 73. Допуска се директно водочерпене с помпа от захранващия водопровод, при условие че:
1. гарантираният напор в началото на сградното водопроводно отклонение при водочерпене е над 50 kPa;
2. на смукателя на помпите е предвиден електроконтактен манометър, изключващ помпената станция при напор под 50 kPa;
3. изчерпваният дебит не променя скоростта на водата в уличния водопровод с повече от 0,15 m/s;
4. хидравличният удар при внезапно спиране на помпата не надвишава 100 kPa.
ВНИМАНИЕ ! При директно водочерпене се изисква разрешение от местното В и К дружество .
За гарантиране надеждността на хидрофорната система е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се монтира защита от работа " НА СУХО " :
- да се монтира пресостат LP/3G , който да изключва при налягане по-малко от 0,5 bar . Тези пресостати са с ръчно възстановяване след задействане / спадане на налягането / , което е неудобно за експлоатация при често спиране на водоподаването .
- препоръчваме използване на защита "НУЛЕВ ДЕБИТ" или Електронен пресостат с активирана функция AUTORESET .
Компактни хидрофори с директно водочерпене се използват за повишаване на налягането-вижте"Хидрофор за повишаване на налягането в апартамент на последния етаж" .
VI . Комбинирано водоснабдяване от няколко водоизточника
Прилага се при наличие на собствен водоизточник с ограничен дебит и централно водоснабдяване , както и при няколко собствени водоизточника с ограничен дебит.
Най-често се използва междинен резервоар , който се пълни от няколко водоизточника , които се включват с приоритет по желание на инвеститора - най-често пълненето се управлява по ниво на водата в резервоара . Всеки следващ водоизточник се включва при изчерпване на предходния при понижаване на нивото на водата в резервоара . Има възможност при чести спирания на водоснабдяването по централния водопровод да се предвиди директно водочерпене от водопровода и при понижаване на налягането или спиране на водоподаването да се включва хидрофора - вижте "Хидрофорна уредба за комплексно индивидуално водоснабдяване на вила от вилно селище по Черноморието".
При ограниен дебит на собствения водоизточник и ограничено налягане на магистралния водопровод се препоръчва използване на резервоар , който се пълни от двата водоизточника - Схема с междинен резервоар ,пълнен от сондаж и магистрален водопровод .
Подробно вижте : Наредба №2 от 22.03.20005 г . за проектиране , изграждане и експлоатация на водоснабдителни системи ( ДВ бр.34 от 19.04.2005 г .) . Раздел II - Водоизточници
За повече информация и консултации кликнете на КОНТАКТИ.