д-р . инж . Йордан Йорданов,
мобилен телефон 0887 53 60 19 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа / ако не отговоря веднага звънете през 60 минути или пишете на е-майл /,
стационарен телефон 052 75 41 57 от 7 до 13 часа и от 15 до 21 часа
скайп : jordanov13579
Дадена е схема на водоснабдяване от сондаж с малък дебит .
Предлага се двойно захранване от хидрофорна уредба захранвана директно от сондаж и от хидрофорна уредба захранвана от междинен резервоар , пълнен от сондажната помпа .
Прилага се при дебит на сондажа над 700 литра на час като дебитът на ПОМПА1 се определя по- малък от дебита на сондажа / ограничава се от от ограничителния кран СК с манометър М1 преди Е1 така ,че при непрекъсната работа на помпата водата в сондажа да не свършва /, а дебитът на ПОМПА 2 се определя от необходимия максимален дебит на консуматорите .
При начално пускане и празен резервоар работи ПОМПА 1 с дебита ,ограничен от ограничителния кран СК манометър М1 и налягането на пълнене е минимално . ПОМПА 1 работи докато се напълни резервоара и се затвори плувак-вентила ПВ . Налягането в системата се повишава до налягане на изключване Ризкл1 на пресостат П1 след което ПОМПА 1 се изключва .
След напълване на резервоара при консумация по - малка от дебита на ПОМПА 1 сградата се захранва само от ПОМПА 1 като пресостат П1 е настроен с налягане на включване Рвкл1 > Рвкл2 на пресостат П2 .
При консумация по-голяма от дебита на ПОМПА 1 налягането спада до налягането на включване Рвкл2 на пресостат П2 и водоснабдяването се извършва само от ПОМПА 2 , а резервоарът продължава да се пълни от ПОМПА 1 .
При намаляване на дебита и напълнен резервоар първо се изключва ПОМПА 2 при Ризкл 2 < Ризкл1 , след което продължава да работи ПОМПА 1 докато налягането достигне налягането на изключване на пресостат П1 .
ВНИМАНИЕ ! При такъв режим максималният дебит към консуматорите се определя от дебита на ПОМПА 2 .
При управление с механични пресостати П1 и П2 вместо електронни пресостати може да се използват "ЕЛЕКТРОННИ ЗАЩИТИ " НУЛЕВ ДЕБИТ " SPIN " при мощност на помпите до 1,1 киловата .
Използването на електронни прeсостати РМ2 - 1,5 - 5bar , позволява обединяване на функциите на механичния и електронния пресостати .
За намаляване на обема на разширителните съдове РС1 и РС2 управлението би могло да се извърши само с електронните пресостати Е1 и Е2 като налягането на включване на Е1 трябва да е по- високо от налягането на включване на Е2 . В този случай енергийната ефективност е по-ниска до 30% .
ВНИМАНИЕ ! За защита на сондажната помпа от работа с изхвърляне на въздух при възможни изменения на дебита на сондажа се препоръчва монтиране на НИВОРЕЛЕ с три електрода или Табло с вградено НИВОРЕЛЕ , което да изключва помпата при спадане на нивото на водата до сондажната помпа и да я включва при повишаване на нивото до 0,8 от височината на водния стълб . При задействане на релето да се ограничи наново дебита на сондажната помпа с ограничителния кран СК с манометър М1за да не се допуска често задействане на НИВОРЕЛЕ.
ВНИМАНИЕ ! За защита на ПОМПА 2 от работа " НА СУХО " в резервоара да се монтира Електрически поплавък с микропревключвател .
При дълбочина на кладенеца до 9 метра сондажната помпа може да бъде заменена със самозасмукваща помпа .
Основното предимство на предложената схема е високата енергийна ефективност , особено при консумация по - малка от дебита на ПОМПА 1 .
Друго предимство е , че при авария на ХИДРОФОР 2 сградата остава на аварийно водоснабдяване от ХИДРОФОР 1 с дебит на сондажа .
ВНИМАНИЕ ! При недостатъчен дебит на сондажа се препоръчва изграждане на втори сондаж и хидрофорна система 3 захранена от втория сондаж ,която да се включи непосредствено преди филтъра Ф , като са изпълнени следните настройки на пресостатите :
- Рвкл1 > Рвкл3 > Рвкл2
- Ризкл1 > Ризкл3 >Ризкл2
ВНИМАНИЕ ! Водата от такива хидрофорни системи може да се използва само за битови цели - не може да се използва директно за питейни нужди тъй като не отговаря на изискванията за микробиологична безопасност .
За консултации КОНТАКТИ .